Pandora Hearts - recenze

1. dubna 2012 v 11:39 | Te. |  Pandora Hearts
Jelikož se právě chystám na to, abych si přečetla mangu na anime, co jsem viděla před rokem, rozhodla jsem se vytáhnout na něj recenzi, ať mi jen tak nestraší ve složce, když už jsem si založila rozcestník na anime recenze :P Doufám, že moc tam moc nespoileruju.
Anime s názvem Pandora Hearts mě navnadilo svým námětem a motivy z mé oblíbené pohádky - Alenka v říši divů.
Hodnoceno bylo sice jen jako lepší průměr nebo jen ten průměr a bylo pro spoustu věcí strháváno, já si však řekla, že nedám na ostatní a půjdu do toho. A tentokrát jsem se nezmýlila. Proto pokud nechcete číst jen o vychvalování a rozplývání se, tak raději ani dál nečtěte, jelikož dnes budu víceméně jen chválit.

Název: Pandora Hearts / パンドラハーツ
Rok výroby: 2009
Počet dílů: 25

Chlapec ze šlechtické rodiny - Oz Bezarius (Vessalius, chcete-li)- právě oslavuje patnácté narozeniny, což znamená, že se bude konat i ceremoniál dospělosti. Jenže právě toho dne se mu život převrátí na ruby.
Oz je v čas ceremonie vtáhnut do jiné dimenze zvané Propast, o které do té doby slyšel jen v legendách. A Propast není nijak zvlášť příjemné místo - nemyslete si. Je to svět bez konce, v němž žijí stvůry těch nejhorších


druhů - Řetězy, které umí jen páchat škodu. Jenže je tu i jeden jiný Řetěz, co na rozdíl od ostatních vypadá… lidsky. Je jím dívka jménem Alice, která se umí změnit do podoby B-Králíka.
A jelikož i Oz i Alice se potřebují z Propasti dostat, navrhne Alice Ozovi, aby se stal jejím Kontraktorem, tím pádem by mohla uvolnit veškerou svou moc a z Propasti je dostat. A mladý Oz smlouvu Kontraktora přijímá.
Jenže kdo je ve skutečnosti Alice? To neví nikdo, protože ona sama ztratila vzpomínky. Jelikož se oba rozhodnou vzpomínky Alice najít a navíc Oz je Ilegální Kontraktor a má jen omezený čas, než bude vtažen do Propasti, spojují se ti dva s organizací jménem Pandora. A hon za ztracenými vzpomínkami může začít.
Ale do toho všeho se zaplétají další nesnáze. V Propasti je deformovaný čas, a tak ve skutečnosti za těch pár hodin uběhlo ve skutečném světě celých deset let. Všichni blízcí, co chlapec měl, zestárli. Jeho nejlepší
přítel Gilbert, jeho strýc, sestra Ada i jeho otec, co svého syna tolik nenávidí. Kdo byla vlastně Alice? Kdo je tajemný Jack Bezarius? Jak to bylo s Gilem a jeho mladším bratrem Vincentem? A co potom ono "Rozhodnutí z Propasti"?
Vypadá to, že vše nějak souvisí s Tragédií v Sabrii, co se udála před sto lety. Ale jak má patnáctiletý chlapec rozlousknout tolik hádanek, když pochybuje i o své vlastní existenci?
Jak už jsem se zmiňovala - námět anime mě zaujal a moc se mi líbil. Mám ráda fantasy dobrodružství, kde se neřeší jen školní život a milostné vztahy, a přesně tohle Pandora Hearts bylo. Děj byl občas trochu problém, jelikož jsem se sem tam ztratila a občas mi připadalo, že se lehce rozpadá. Spoustu věcí jste si zde holt museli domyslet. A já jsem zastánce přesně vysvětleného děje, protože jsem schopná se ztratit i v takové Červené Karkulce.
Ovšem v tomhle anime mi to nevadilo. Byla jsem na to z recenzí ostatních připravená. Věděla jsem, že spousta mých otázek nebude zodpovězeno, ale prostě jsem k tomu přistupovala tak nějak flegmaticky (tím nemyslím, že by mě to nezajímalo).
Potom přišel konec, který spousta lidí tak strašně odsuzovala. Náhodou, mně ani tolik nevadil. Ano, zanechal za sebou spoustu otázek, ale plynul s pěknou myšlenkou tak hezky do ztracena a podle mě to bylo i lepší, než kdyby to vyvrcholilo nějakou epickou bitkou, kam by se nahrnuli všichni a pomlátili navzájem a zničili všechno kolem včetně Propasti.
Nepředpokládám, že autoři plánují i další řadu, ale myslím, že by se eventuelně dala dohledat manga, kdo by byl opravdu z konce deprimován.
Postavy mi byly sympatické snad všechny. Možná starší verze Ady byla na můj vkus moc husičkovská, ale jinak se nenašel nikdo, kdo by mi vyloženě vadil. Hlavní hrdina byl roztomilý a k sežrání, Alice byla prostě borka, Gilbert se svojí ochranitelskou tendencí si taktéž vedl dobře. Stejně tak například Break (chcete-li Blake) byl ukázkou těch výtečných postav, jimž nikdy nedojde smysl pro humor.
Mohli jsme se sice více hrabat v jejich minulosti a dozvědět se o nich něco víc, ale myslím, že pro představu to stačilo.
Navíc prostředí, v němž postavy vystupovaly, působilo trochu jako Evropa v devatenáctém století - a to já můžu.
Animace byla v recenzích ostatních hodně kritizována. Jistě, na to, že to byl rok 2009 se to dalo udělat lépe, mnohdy se našli scény, co by potřebovaly dotáhnout. Například Řetězy v předposledním dílu byly všechny jednotvárné, kdyby se autorům chtělo přemýšlet, dalo by se na nich opravdu vyhrát. Ale mně animace nevadila, pro mě byla přijatelná.
To, co budu dnes vychvalovat úplně nejvíc, je hudba. Kdyby Pandora Hearts byla anime s úplně pitomým dějem, nudnými postavami a hloupým dabingem, stejně by stálo za to jen kvůli té hudbě, protože ta byla pro moje uši něco dokonalého. Nejen skvěle hudebně provedený opening i ending, ale ty podkladové skladby…ach. Na "Lacey" nebo skladbu "Bloody Rabbit" nezapomenu nikdy. Takže jako nejlépe hudebně provedené anime by u mě Pandora Hearts dostalo první příčku. Yuki Kajiura má u mě pět hvězdiček.

Co víc? Pokud máte rádi pohádkové motivy míchající se se stvůrami a nevadí vám, že po skončení vám v hlavě zůstane pár otázek, jděte do toho.
Na mě anime zapůsobilo a nechalo ve mně zajímavé pocity. Určitě na něj jen tak nezapomenu, protože u mě si zaslouží dostat se do mé top pětice, vlastně i do té top trojky. A klidně mě zahalte vodopádem šutrů a strčte mě na pranýř, protože tahle recenze je zcela subjektivní. Tudíž moje konečné hodnocení je 9/10.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabrielle Beatorice Bone Michaelis van Dorcell Gabrielle Beatorice Bone Michaelis van Dorcell | E-mail | Web | 1. dubna 2012 v 15:06 | Reagovat

Aj ty to máš rada ? :3 Bože,konečne niekto ! ;)

2 Rena-chan Rena-chan | Web | 1. dubna 2012 v 16:02 | Reagovat

Tak o tomto anime slyším prvně :3
Napíšu si ho do seznamu a třeba se na něj někdy kouknu :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama